Masz wątpliwości?

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Wybierz rodzaj usługi, która Cię interesuje:

Zobacz, jak mogę
Ci pomóc!

FAQ – sesja wizerunkowa

kliknij na wybrane pytanie, aby poznać odpowiedź

Czym jest sesja wizerunkowa, zwana również potocznie biznesową? Czy to jest to samo, co sesja reklamowa?

Sesja wizerunkowa jest rodzajem sesji reklamowej, przeznaczonej zarówno dla firm i przedsiębiorców, którzy chcą zwiększyć swoją obecność w Internecie i usprawnić swoje osobiste działania marketingowe, jak i również do osób, które dbają o swój wizerunek będąc na etacie, prowadząc działalność edukacyjną, filantropijną lub polityczną. Zapewnia ona spójne fotografie, które pomagają wyróżnić się na rynku i przyciągają idealnego
klienta. Praca z takim fotografem jak ja, zajmującym się personal brandingiem to świetny sposób na wizualne opowiedzenie historii marki i pokazanie tego, co czyni Cię wyjątkowym. Sesja wizerunkowa obejmuje wydanie komercyjne, dzięki czemu możesz używać zdjęć swojej marki do wszelkich reklam, marketingu i promocji bez dodatkowych opłat.

Kiedy powinno się zaplanować sesję wizerunkową?

Kiedy już zrozumiesz swoją markę, ustalisz strategię działania, komunikaty i grupę docelową, powinieneś zainwestować w sesję brandingową, która wyposaży Cię w zdjęcia do promocji. Motorem do wykonania sesji zdjęciowej jest praca nad stroną www, działaniami w social mediach lub produkcją drukowanych materiałów reklamowych. Nie martw się, jeśli nie masz doświadczenia w pozowaniu czy planowaniu sesji. Podzielę się z Tobą swoim doświadczeniem. 

Pomagasz w zaplanowaniu sesji?

Tak, zdecydowanie i zawsze z największą przyjemnością. Każdy pakiet fotograficzny zawiera konsultację dotyczącą tożsamości marki lub wizerunku. Dostaniesz wsparcie w planowaniu lokalizacji, a także pomoc przy jej szukaniu i rezerwacji. Pomagam również w kwestii doboru stylizacji i rekwizytów. Wszystkie nasze plany zbiorę w jednym dokumencie na kilka dni przed sesją. Możemy również przeprowadzić rozmowę telefoniczną, jeśli będziesz mieć dodatkowe pytania, a także zdzwonimy się dzień przed sesją, aby upewnić się, że jesteśmy należycie przygotowani.

Na jakie dodatkowe koszty muszę się przygotować w związku z sesją zdjęciową?

Nie musisz, ale szczerze namawiam Cię do skorzystania z pomocy wizażysty oraz fryzjera/stylisty fryzur – dzięki temu uda nam się uniknąć poprawek w Photoshopie, a jak wiemy, aparat potrafi uwydatnić wszelkie braki precyzji w tym zakresie.

Sugeruję również zarezerwowanie lokalizacji wewnętrznej, np. apartamentu airbnb lub specjalnej przestrzeni do zdjęć z mojej listy rekomendowanych miejsc. Polska pogoda bywa nieprzewidywalna ze względu na wiatr, deszcz czy światło, ale nawet jeśli prognozy są obiecujące, lokalizacja pod dachem może być świetnym pomysłem. Po pierwsze, zapewnia nam miejsce, w którym możemy przymierzyć ubrania i się przebrać, a po drugie pozwala zacząć zdjęcia w tonie lifestylowych ujęć na sofie, w łóżku, przy biurku – w zasadzie wszędzie, bo praca w prawdziwym życiu nie opiera się na byciu w kawiarni. Jednak pamiętaj, nie musisz wynajmować żadnej przestrzeni, jeśli znajdziemy sposób na obejście tego ze względu na ograniczenia budżetowe.

Czy ponoszę koszty Twojej podróży?

Jeśli sesja zdjęciowa odbywa się w Warszawie lub w Grójcu – będącym miejscowością prowadzenia mojej działalności gospodarczej – oraz w promieniu 45 km od Grójca nie naliczam dodatkowej opłaty. Dojazd w inne lokalizacje wyceniam indywidualnie.

Jak wybrać lokalizację do zdjęć?

Możliwości są w zasadzie nieograniczone. To może być Twój dom, biuro, studio fotograficzne, apartament airbnb – musi to być miejsce zgodne ze stylem Twojej marki. Wybór lokalizacji to proces oparty na współpracy. Po zarezerwowaniu terminu sesji wyślę Ci przewodnik dotyczący wyboru lokalizacji do sesji zdjęciowej, a także listę rekomendowanych przeze mnie miejsc.

Ile stylizacji przygotować na sesję zdjęciową i co tak właściwie mam założyć?

Liczba stylizacji określona jest w każdym pakiecie fotograficznym, ale przygotuj więcej zestawów, ponieważ są one kluczem do różnorodności fotografii. Polecam przed sesją przeanalizować listę inspiracji. Po zatwierdzeniu rezerwacji wyślę Ci również przewodnik po doborze garderoby i rekwizytów. Uwielbiam, gdy dobieracie stroje do kolorów marki. Może to pomóc w tworzeniu rozpoznawalności firmy na platformach internetowych i zapewnić spójny wygląd strony www i materiałów marketingowych.

Czy wykonam u Ciebie jedno zdjęcie do CV?

Od kilku lat nie mam w swojej ofercie krótkich sesji fotograficznych, ponieważ są one niestety poniżej mojej opłacalności – w każdą sesję wkładam serce i nie wyobrażam sobie umówić nawet najkrótszej sesji bez przygotowania się do niej, a to jednak zajmuje ogrom czasu. Ale nie widzę problemu, aby z jednego z pakietów zdjęciowych przedstawionych w ofercie korzystać w kilka osób, oczywiście po uprzedniej konsultacji ze mną w tej sprawie.

Ile zdjęć otrzymam? Mogę samemu wybrać, jakie zdjęcia chcę otrzymać finalnie?

Otrzymasz finalnie tyle zdjęć, ile znajduje się w danym pakiecie. Zdecydowanie wolę dokonywać selekcji we własnym zakresie i tak jest w domyśle, jednak na specjalne życzenie klienta wysyłam surowe pliki do wyboru – są one w bardzo małym rozmiarze i opatrzone znakiem wodnym.

Kiedy otrzymam zdjęcia?

W zależności od pakietu czas oczekiwania na gotowe fotografie wynosi ok. 10-12 dni roboczych. Wszelkie zmiany terminu oddania zdjęć możemy poddać konsultacji oraz ewentualnej dodatkowej wycenie.

Czy oddajesz surowe zdjęcia?

Nie, nigdy nie oddaję zdjęć w formacie RAW. Po pierwsze dlatego, że są to duże pliki i trudne do przeniesienia, po drugie dlatego, że większość platform i oprogramowania nie rozpoznaje zdjęć w formacie RAW, a po trzecie dlatego, że są całkowicie niedokończone, dopóki nie zostaną zbalansowane kolorystycznie i wyprofilowane przeze mnie oraz przetworzone jako pliki JPG.

Czy mocno retuszujesz zdjęcia?

Uważam, że najlepszym sposobem na nawiązanie prawdziwych kontaktów z wymarzonymi klientami jest bycie sobą. Stawiam na delikatny retusz niedoskonałości oraz unikalną obróbkę tonalną materiału fotograficznego dopasowaną do stylu marki/wizerunku. Bardzo skupiam się na autentyczności i chcę, aby zdjęcia w pełni to odzwierciedlały. Współpracuję z najlepszymi wizażystami oraz fryzjerami, którzy szczycą się dobrą opinią. Mam też ponad 10 lat doświadczenia w pracy ze światłem, aby wiedzieć, co jest korzystne. Ale jeśli jeden kompleks spędza Ci sen z powiek – mów śmiało! Na pewno znajdziemy kompromis, a ja postaram się go wyeliminować. Jestem kobietą, wiem o co chodzi! 😉

Są jednak sesje komercyjne, które wymagają retuszu typu high-end i umiejętność jego wykonania też posiadam – to głównie sesje studyjne charakteryzują się dużo silniejszym retuszem ze względu na sztuczne światło lamp błyskowych i pracę z dużą głębią ostrości.

Pracujesz tylko w jednym określonym stylu?

Styl moich fotografii jest lekki i jasny, z minimalną obróbką tonalną, ale wykonuję również sesje, które są unikatowe lub po prostu inne na tle całego mojego portfolio. Wszystko jest do ustalenia, ale bywa, że zdarza się, że odmawiam wykonania sesji w danej konwencji, gdy nie leży ona w moim guście.

Jakie są konsekwencje odwołania sesji?

Zarezerwowanie sesji wiąże się z wybraniem konkretnego terminu, wpłaceniem zadatku oraz opłaceniem studia lub wynajętej lokalizacji. W przypadku odwołania sesji zadatek oraz inne opłaty wstępne przepadają. Możesz liczyć jedynie na zwrot części kosztów, jeśli usługodawca wynajmujący studio bądź inną lokalizację uwzględnił w swoim regulaminie możliwość odwołania rezerwacji. Aby zarezerwować nowy termin musisz wpłacić kolejny zadatek.

Co z sesją, jeśli będzie padać?

Bywają warunki pogodowe, które wcale nie przekreślają planów zdjęciowych. Są to np. zwykłe zachmurzenie, wysokie słońce, lekka mżawka. Ale jeśli wiem, że pogoda zrujnuje naszą sesję, Twoje włosy i makijaż, a także mój aparat, to dam Ci możliwość zmiany terminu za darmo. Decyzja ta należy do mnie, ponieważ to ja umiem ocenić, co jest możliwe przy różnych wariantach pogody. Ważne jest, abyśmy mieli też alternatywę wykonywania zdjęć pod dachem, jeśli bardzo zależy Ci na wykonaniu sesji danego dnia – jest to kwestia do ustalenia. 

Co z prawami autorskimi do zdjęć?

Warunki przekazania praw autorskich opisuje nasza domyślna umowa licencyjna wyłączna. Jak w przypadku każdego fotografa, prawa autorskie do zdjęć zostają przy nim, chyba że postanowimy inaczej w przypadku podpisania umowy o przekazanie autorskich praw majątkowych. Podstawowa opłata za sesję daje Ci pozwolenie na wykorzystanie zdjęć w swoim biznesie i autopromocji: na stronie internetowej, w mediach społecznościowych, internetowych publikacjach itp. To, czego nie możesz zrobić to sprzedawać fotografii osobom trzecim.

FAQ – fotografia wnętrz

kliknij na wybrane pytanie, aby poznać odpowiedź

Pomagasz w zaplanowaniu sesji?

Tak, zdecydowanie i zawsze z największą przyjemnością. Każdy klient po zarezerwowaniu sesji i dopełnieniu formalności otrzymuje ode mnie poradnik dotyczący przygotowania obiektu do zdjęć. Wszystkie nasze plany zbiorę w jednym dokumencie na kilka dni przed sesją. Możemy również przeprowadzić rozmowę telefoniczną, jeśli będziesz mieć dodatkowe pytania, a także zdzwonimy się dzień przed sesją, aby upewnić się, że jesteśmy należycie przygotowani.

Na jakie dodatkowe koszty muszę się przygotować w związku z sesją zdjęciową?

Nie musisz, ale szczerze namawiam Cię do skorzystania z pomocy serwisu sprzątającego, ogrodnika lub home-stagera, czyli osoby specjalizującej się w przygotowaniu nieruchomości sprzedaży lub wynajmu, a co za tym idzie, również do zdjęć.

Czy ponoszę koszty Twojej podróży?

Jeśli sesja zdjęciowa odbywa się w Warszawie lub w Grójcu – będącym miejscowością prowadzenia mojej działalności gospodarczej – oraz w promieniu 45 km od Grójca nie naliczam dodatkowej opłaty. Dojazd w inne lokalizacje wyceniam indywidualnie. 

Mogę samemu wybrać, jakie zdjęcia chcę otrzymać finalnie? Czy oddajesz surowe zdjęcia?

Niestety, nie możesz wybrać zdjęć osobiście, dlatego tak ważne jest rozpisanie oczekiwań względem tego typu sesji zdjęciowej. Moja technika fotografowania wnętrz opiera się na składaniu jednego zdjęcia z kilku kadrów o różnej rozpiętości tonalnej, a taki obraz jest nieczytelny dla zwykłego odbiorcy. Poza tym w treści surowego materiału fotograficznego jest zawarty mój unikalny system pracy, którym nie chcę się dzielić. 

Kiedy otrzymam zdjęcia?

Termin finalizacji zlecenia ustalam indywidualnie.

Czy mocno retuszujesz zdjęcia?

Nie, ale wynika to z faktu, że zdjęcia wykonywane są unikalną metodą, która pozwala mi wyciągnąć nawet z najciemniejszego zakątka domu to, co najlepsze. Retuszuję drobne uszkodzenia.

Pracujesz tylko w jednym określonym stylu?

Styl moich fotografii jest lekki i jasny, z minimalną obróbką tonalną, ale wykonuję również sesje, które są unikatowe lub po prostu inne na tle całego mojego portfolio. Wszystko jest do ustalenia, ale bywa, że zdarza się, że odmawiam wykonania sesji w danej konwencji, gdy nie leży ona w moim guście.

Jakie są konsekwencje odwołania sesji?

Zarezerwowanie sesji wiąże się z wybraniem konkretnego terminu, wpłaceniem zadatku. W przypadku odwołania sesji zadatek oraz inne opłaty wstępne przepadają.

Co z sesją, jeśli będzie padać?

Bywają warunki pogodowe, które wcale nie przekreślają planów zdjęciowych. Są to np. zwykłe zachmurzenie, wysokie słońce, lekka mżawka. Decyzja ta należy do mnie, ponieważ to ja umiem ocenić, co jest możliwe przy różnych wariantach pogody. Nie musisz czekać na perfekcyjną aurę, aby zdjęcia były satysfakcjonujące. Mogę Ci pokazać dziesiątki udanych sesji przy warunkach pogodowych odbiegających od ideału. Dzisiejsza technologia pozwala w bardzo szybki sposób zastępować zachmurzone niebo słonecznym.

Obecność właściciela i innych osób podczas sesji – tak czy nie?

Zachęcam do opuszczenia nieruchomości w trakcie trwania sesji. Daje to nie tylko swobodę działania w polu artystycznym, ale daje gwarancję, że nikt niepożądany nie pojawi się w kadrze oraz odbiciach w szybach, lustrach i innych odbijających powierzchniach. Na czas fotografowania danego pomieszczenia fotograf musi zostać sam. Ważne dla mnie, aby klient wiedział, że jego obecność może być problematyczna.

Co z prawami autorskimi do zdjęć?

Warunki przekazania praw autorskich opisuje nasza domyślna umowa licencyjna wyłączna. Jak w przypadku każdego fotografa, prawa autorskie do zdjęć zostają przy nim, chyba że postanowimy inaczej w przypadku podpisania umowy o przekazanie autorskich praw majątkowych. Podstawowa opłata za sesję daje Ci pozwolenie na wykorzystanie zdjęć w swoim biznesie i autopromocji: na stronie internetowej, w mediach społecznościowych, internetowych publikacjach, ogłoszeniach itp. To, czego nie możesz zrobić to sprzedawać fotografii osobom trzecim.